A Gombák előfordulása
Mikor jelennek meg?
Az időjárás, éspedig nemcsak az éppen uralkodó, hanem az azt megelőző is, hatással van a termőtestképzésre. A hosszú, hóban gazdag tél vagy a nagyon száraz nyár után más időben találunk gombákat, mint az enyhe tél vagy a csapadékos nyár után.
Erdei- és feketefenyvesek:
Az erdei- és feketefenyők Magyarországon nem ritkák. Főleg ültetett állományukkal találkozhatunk hazánkban, az Alföldön pl.: a homok megkötésére használják. A fenyő a talajt kisavanyítja, és megjelennek a fenyővel gyökérkapcsolt gombák.Az Őrség területén őshonos állományok is előfordulnak, ahol mohák és zuzmók borítják az erősen kisavanyodott talajt.Ezeken a területeken előfordulhat barna érdestinorú és más ezekhez a fákhoz kapcsolódó gombák.
Luccosok:
A középhegységben több helyen telepítenek hazánkban tájidegen lucot a bükk helyett, mivel gyorsabban nő és jobb hozamot ad az erdészetnek. A talajt tűlevelű vastag avar borítja, amely csak nagyon lassan bomlik le. Az őszi szezonban lehet csak- akkor viszont bőséges -zsákmányhoz jutni.(Sűrű lucosokban viszont nem érdemes gombát keresni).
Bükkösök:(Az én kedvenc gombázó helyem)
Hazánkban a bükk a Nyugat-Dunántúlon az északi lejtőkön, hűvösebb völgyekben és a középhegységek 600 m-nél magasabb részein alkot összefüggö erdőket. A bükkös mindegyik formája igen gazdag gombákban, a meszes talajon még nagyon ritka fajok is találhatók.
Tölgyesek:(Szintén kedevenc)
A középhegységekben, a dunántúlidombságokon és az Alföld egyes nedvesebb részein található összefüggő tölgyerdő. A savanyú talajon a gyökérkapcsolt gombafajok dominálnak, míg a meszes talajú tölgyesekben a korhdéklakók száma magasabb.Nyár elejétől késő őszig az avarjában sokféle gomba él.